Październikowe skupienie na różańcu

różaniecGdy rok zbliża się do końca zaczynamy okres przygotowań do święta Narodzenia Pana naszego Jezusa. Żeby w pełnym namaszczeniu oraz ze spokojem ducha przygotować się na nastąpienie owego święta zapoczątkowujemy pewien ciąg rytuałów mający na celu wyciszenie umysłu, a także koncentrację. Do obrzędów niniejszych z niewątpliwą pewnością zaliczyć należy odmawianie różańca, który dedykujemy Matce Boskiej, zaś jakiego sama definicja wywodzi się od róż. W tradycji religijnej miesiącem, który poświęcony jest tejże praktyce jest właśnie październik.

Różnorodne są hipotezy na to, skąd wzięło się w ceremonii katolickiej odmawianie różańca, pewien z osądów sądzi iż adoptowali go od czcicieli Muzułmanizmu Krzyżowcy, którzy w średniowieczu uczestniczyli w krucjatach do Ziemi Świętej. Na różaniec składa się 50 koralików symbolizujących modlitwę Zdrowaś Mario podzielonych na dziesiątki oraz przegrodzonych jednym paciorkiem reprezentującym modlitwę Ojcze Nasz. Na koniec modlitwy różańcowej zachodzi modlitwa Pod Twoją Obronę względnie Litania Loretańska. Norma tej modlitwy utrwaliła się w XVI wieku.

Różaniec zestawiany bywa przede wszystkim ze starszymi paniami, jakie najgorliwiej uczęszczają na msze różańcowe, ale pamiętajmy też iż konwencjonalnym podarkiem dla Dzieci Komunijnych jest oczywiście obok Książeczki Modlitewnej nadmieniony różaniec. Można by twierdzić, że modlitwa różańcowa wypowiadana jest poniekąd odruchowo, bezrefleksyjnie, jednakże w rzeczywistości umożliwia to dostąpić stopień wyciszenia oraz koncentracji, zogniskowania myśli na Stwórcy.

Różaniec jest tym detalem, który niebagatelnie zabezpiecza nas przed złem oraz nieszczęściem. Posiada w sobie moc modlitwy odmawianej tysiące razy z jego pośrednictwem. Mnóstwo ludzi ma go nieustannie przy sobie by pomodlić się w wolnych chwilach. Również kierowcy wożą go niejednokrotnie w aucie przy lusterku żeby osłaniał on ich przed nieszczęśliwymi wypadkami na jezdni.

Free Web Hosting